Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Aktivity

Aktivity v okolí chaty Mír

mir_1.jpgTuristika

V okolí chaty Mír vede hned několik turistických tras. Nejznámější z nich je červená turistická trasa z rozcestí Pod chatou Mír, která vede přes Černou horu- sedlo, přímo na vrchol hory Radhošť k známé kapličce Cyrila a Metoděje. Variantou tohoto výletu je také neznačená cesta od chaty Mír, vedoucí přímo na Černou horu. Z vrcholu hory Radhošť vede nezapomenutelná panoramatická cesta po hřebenu hory až k známému turistickému centru Pustevny. Pro návrat na chatu Mír lze využít obou výše popsaných cest zpět, nebo po cyklistické turistické trase okolo známé Skalíkovy louky.

Oblíbenou variantou návštěvy Pusteven, je sedačková lanovka vedoucí z Frenštátu pod Radhoštěm. Na vrcholu lanovky se můžeme vydat nejen na horu Radhošť, ale také na vrchol Kněhyně s Kněhyňskými jeskyněmi, Čertův mlýn nebo přírodní rezervace Klíny.

Na všech výše popsaných turistických trasách se nachází několik krásných dřevěných odpočívadel s odpadkovými koši a informačními tabulemi. Krásy Beskyd také doplňuje nespočet okouzlujících studánek, které nabízejí posezení a rychlé osvěžení.

Opačným směrem po červené turistické značce lze dojít do blízkého Rožnova pod Radhoštěm, který je významným turistickým centrem Beskyd. Význam tomuto městu dává nejen Valašské muzeum v přírodě s Jurkovičovou rozhlednou ale také krásný městský park, venkovní bazén a náměstí s množstvím kvalitních cukráren, hospod a restaurací. Z Rožnova pod Radhoštěm lze také dojít na další rozhledničku u zříceniny hradu Hradisko.

Méně známá je žlutá turistická trasa, vedoucí z rozcestí Chata Mír na Dolní Rozpité a dále na Dolní Bečvu, kde je možné navštívit několik místních hospod, cukrárnu nebo si prohlédnout krásný místní kostel. Ubytovaní s vlastním automobilem se do maximálně půl hodiny jízdy automobilem mohou přiblížit k nádherné vodní nádrži Šance, odkud vede několik turistických tras na Lysou horu nebo na vrchol hory Smrk, kde se nachází například pomník J. Lennona a mnoho dalších zajímavostí.

Zimní turistika

Beskydská magistrála, jak je turistická trasa okolo chaty Mír nazývána, je jednou z nejkrásnějších projížděk na běžkách v prostředí Beskyd v zimním období, jelikož je tato trasa pro běžkaře strojově upravována.

Přímo od chaty Mír je možné se po Beskydské magistrále vydat na Pustevny, tato trasa nabízí nezapomenutelné výhledy do okolí Beskyd. Z Pusteven lze využít mírně klesající traverz k horské chatě Martiňák nebo hřebenovou trasou kolem sochy boha Radegast ke kapli na Radhošti. Méně náročná je trasa z Pusteven na Skalíkovu louku.

Okolí chaty Mír je také ideální pro rodiny s dětmi, které milují jízdu na bobech nebo saních. Prostředí chaty v zimě přímo vybízí využít sněhových radovánek.

Turistická chata Mír je méně vhodná pro milovníky sjezdového lyžování. Ubytovaní využijí blízkých sjezdových tratí pouze využitím vlastního automobilu. Krásná horská střediska dostupné do půl hodiny jízdy jsou Pustevny, Bílá, Soláň a Karlovice.

Přes zimu je přímo u chaty Mír v provozu dětský vlek - lano  (pouze za ideálních sněhových podmínek, nemáme sněžné dělo).

Cyklistika

kolo.jpgCyklostezka číslo 46, vedoucí okolo chaty Mír, je jednou z nejkrásnějších možných výletů na kole po Beskydech. Veškeré cyklotrasy v okolí jsou v nejvyšší kvalitě v minimálním množství vedoucí po silnicích.

Přímo od chaty Mír je možné se po Beskydské magistrále vydat na Pustevny, tato trasa nabízí nezapomenutelné výhledy do okolí Beskyd. Z Pusteven lze využít mírně klesající traverz k horské chatě Martiňák nebo hřebenovou trasou kolem sochy boha Radegast ke kapli na Radhošti. Méně náročná je trasa z Pusteven na Skalíkovu louku.

Od chaty Mír lze sjet do Rožnova pod Radhoštěm, odkud vede jedinečná cyklostezka okolo Rožnovské Bečvy. Tato nádherná cyklostezka vede okolo řeky do Valašského Meziříčí (dále až do Hranic na Moravě), opačným směrem na Horní Bečvu. V obou směrech vede cyklostezka 100% mimo silnice!

Zábava

muzeum.jpgJednou z nejvyhledávanějších Beskydských zábav je pronájem koloběžek a následný sjezd horskými cestami do města. Půjčovna koloběžek se nachází na Pustevnách, kam lze dojet nejen místním autobusem. Z Pusteven lze zvolit několik možností sjezdu - do Frenštátu pod Radhoštěm - Trojanovice (6km) a zpět například lanovkou, na Prostřední Bečvu - Skokan (8km), okolo chaty Mír do Rožnova pod Radhoštěm (16km) nebo do Rožnova pod Radhoštěm před Prostředí Bečvu (21km).

Koloběžku si můžete půjčit i s bezpečnou dětskou sedačkou, samozřejmostí je pak základní bezpečností vybavení jako je helma a reflexní vesta. Firma nabízí také možnost sjezdu s průvodcem.

V horkých letních dnech lze využít hned několik městských bazénu, kam lze dojít krásnou půlhodinovou procházkou lesem. Hned pod Černou horou, na které se chata Mír nachází, je velký nově zrekonstruovaný areál s několika venkovními bazény a tzv. Gibon parkem, kde je pro děti všech kategorií spousta aktivních atrakcí včetně lanového parku. Využít lze také menší areál v campu, s dvěma menšími venkovními bazény.

Mezi blízké přírodní koupaliště patří přehrada Horní Bečva, přehrada Bystřička, oblíbený je také splav Bečvy u Gibon parku. V zimním období lze využít krytého bazénu s volným vstupem na tobogán a do parní sauny, ten lze díky venkovní zahradě využít také v letním období.

Jedním z nejvyhledávanějších turistických zajímavostí je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Moravský skanzen je druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. Muzeum má několik částí, nejstarší z nich je dřevěné městečko, do kterého byly přeneseny domy z rožnovského předměstí, včetně kostela s čestným pohřebištěm (pohřben je zde například olympijský vítěz a světový rekordman Emil Zátopek). Mlýnská dolina shromažďuje funkční technické stavby jako je valcha, mlýn, pila a lisovna oleje. Nejrozsáhlejší částí skanzenu je valašská dědina, kde je soustředěno více než 70 staveb.

Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Součástí je i chov valašského plemene ovcí. K muzeu patří také dvě secesní stavby Maměnka a Libušín na Pustevnách, které byly postaveny podle lidové architektury Dušana Jurkoviče. Libušín dne 3. března 2014 vyhořel.

Dalším z míst hojně vyhledávaných turisty je Rožnovský pivovar. Tento komplex nabízí nejen několik druhů piv vlastní výroby, ale také pivní lázně a kavárnu s cukrárnou.
V Rožnově pod Radhoštěm lze každý čtvrtek večer využít typického městského kina.

Na své si v blízkém okolí přijdou také milovníci koní, golfu, tenisu, wellness, piva a další nespočet nejen turistických zajímavostí. Vlastním automobilem bychom rádi doporučili výlet na Štramberskou troubu, kopřivnické muzeum, hrad Hukvaldy, vodní nádrž Šance nebo muzeum ve Vítkovicích.